Αγγλογαλλικό πρωινό με αναφορά στη μέρα της Ευρώπης

Στις 5 Μαΐου 1964, στη 15η επέτειο από την ίδρυσή του, το Συμβούλιο της Ευρώπης θέσπισε την 5η Μαΐου ως Ημέρα της Ευρώπης. Το Ηνωμένο Βασίλειο και η Γαλλία ήταν από τα ιδρυτικά μέλη του Συμβουλίου και οι επίσημες γλώσσες του είναι τα αγγλικά και τα γαλλικά.
Στα τμήματα Ε1 και Ε2 του σχολείου μας έγινε αναφορά στη μέρα της Ευρώπης από τις εκπαιδευτικούς αγγλικής γλώσσας Αθηνά Ρόμπου και γαλλικής γλώσσας Γκέλυ Φασουλή και γιορτάστηκε η μέρα με αγγλογαλλικό πρωινό με τη συμβολή όλων των μαθητών και μαθητριών. Πέρα από χυμούς οι μαθητές και μαθήτριες ετοίμασαν, έφεραν και μοιράστηκαν με τους συμμαθητές και συμμαθήτριές τους pancakes, muffins, cinnamon biscuits, pain au chocolat, crêpes και croissants.