Δεντροφύτευση

Συμμετοχή του σχολείου μας στο Εκπαιδευτικό Δίκτυο Δράσης: «Φυτεύω και Υιοθετώ ένα δέντρο, δίνω ανάσα στη γη» μέσω της δράσης «Κάθε σχολείο κι ένα δέντρο για το κλίμα».
Η Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας σε συνεργασία με την Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας συντονίζουν τη δράση «Κάθε σχολείο κι ένα δέντρο για το κλίμα». Η δράση υλοποιείται σε συνεργασία με την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και με το δασαρχείο της Πάτρας, το οποίο παραχώρησε δενδρύλλια προκειμένου οι μαθητές των περιβαλλοντικών
ομάδων των σχολείων της Πάτρας να τα φυτέψουν ως ασπίδα αναχαίτισης της κλιματικής αλλαγής.
Το σχολείο μας συμμετέχει στην κοινή προσπάθεια για την προστασία του κλίματος φυτεύοντας 5 δενδρύλλια και φροντίζοντάς τα. Μαθητές των Α, Β, Δ και Ε τάξεων συμμετείχαν στη δενδροφύτευση και φροντίζουν τακτικά για την καλή κατάσταση των δενδρυλλίων. Η δράση θα συνεχιστεί και την επόμενη σχολική χρονιά.
Υπεύθυνη δράσης: Αθηνά Ρόμπου – εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας